10 czerwca w Domu Kultury w Tuchowie odbył się finał projektu „Historia zatrzymana w kadrze” organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinasowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt był cyklem przedsięwzięć adresowanych do 175 uczniów z 16 szkół podstawowych powiatu tarnowskiego. W jego ramach uczestnicy pracując w grupach pod kierunkiem opiekunów odnajdywali w zbiorach rodzinnych stare zdjęcia i je opisywali, w miarę możliwości robili współczesne zdjęcia miejsc ujętych na odnalezionych fotografiach, odnajdywali dawne sprzęty domowego użytku i opisywali ich budowę i przeznaczenie oraz fotografowali współczesne odpowiedniki znalezionych sprzętów. Ponadto w każdej szkole grupy projektowe przygotowały wystawy zgromadzonych starych sprzętów domowego użytku, a zgromadzone materiały zostały zdigitalizowane poprzez wykonanie skanu starych zdjęć oraz fotografii starych przedmiotów. Uczestnicy także przeprowadzili wywiad z najstarszymi mieszkańcami swojej miejscowości, wzięli udział w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” w muzeum „Zamek w Dębnie”, konkursie historycznym „Drogi do niepodległości, z miast, miasteczek i wiosek – z dni codziennych do chwały” oraz w dwugodzinnej prelekcji historycznej pana Zbigniewa Mirosławskiego pt. „Pierwsze niepodległe”, zorganizowanej na terenie ich szkoły i skierowanej do wszystkich uczniów danej placówki. W październiku uczniowie szkół projektowych uczestniczyli w konkursie plastycznym „Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Grupy projektowe brały udział także w kursie z podstaw fotografii plenerowej i studyjnej oraz uczyli się skanowania i obróbki graficznej zdjęć.
Finał projektu rozpoczął muzyczny akcent w wykonaniu zespołu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie prowadzonego przez panią Wiolettę Synycję.
Następnie po krótkim wprowadzeniu przedstawienie historyczne pt. „100 lat młodości” zaprezentowała grupa teatralna z SP we Wróblowicach.
Kolejnym punktem było zaprezentowanie wypracowanych materiałów przez poszczególne grupy projektowe oraz prezentacja laureatów konkursów organizowanych w ramach projektu.
Konkurs na pocztówkę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Na poziomie klas I – IV:
I miejsce – Bartosz Bradło – SP w Lubczy
II miejsce – Jakub Świderski – SP w Stróżach
III miejsce – Jakub Iwaniec – SP w Ryglicach
Wyróżnienie – Sandra Zielińska (SP w Stróżach)
Na poziomie klas V – VIII szkół podstawowych i III gimnazjum:
I miejsce – Anna Lesiak – SP w Lubczy
II miejsce – Oliwia Pacura – SP w Stróżach
III miejsce – Maksymilian Nowak – SP w Buchcicach
Wyróżnienie – Wiktoria Kos (SP w Zalasowej)
Natalia Cetera (SP w Buchcicach)
Wiktoria Gąsior (SP w Rzepienniku Biskupim)
Jakub Polak (SP w Rzepienniku Strzyżewskim)
Konkurs historyczny „Drogi do niepodległości, z miast, miasteczek i wiosek – z dni codziennych do chwały”:
I miejsce – Aleksandra Stojak – SP w Kowalowej
II
miejsce – Amelia Wolska – SP w Joninach
III miejsce – Amelka Podlasek SP w Ryglicach
Konkurs „Cztery pory roku na zamku w Dębnie”:
I miejsce – Kinga Sułkowska – SP w Stróżach
II miejsce – Natalia Klocek – SP w Stróżach
III miejsce – Oliwia Pacura – SP w Stróżach
Dyplomy i nagrody laureatom konkursów wręczał Zastępca Burmistrza Tuchowa pan Wiktor Chrzanowski.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom za przyjęcie projektu do swoich szkół oraz nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w działania projektowe.
Katarzyna Skrzyniarz
Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”