„Historia zatrzymana w kadrze…”

 

Historia zatrzymana w kadrze…- projekt dla 10 szkół podstawowych z gminy Tuchów dofinansowany ze środków FIO (2017)

Projekt „Historia zatrzymana w kadrze…” to cykl przedsięwzięć adresowanych do 115 uczniów z 10 szkół podstawowych z gminy Tuchów w woj. małopolskim w okresie od 01-03-2017 r. do 31-07-2017 r..

W trakcie projektu dziesięcioosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół będą realizować kilka zadań. Jednym z nich jest poszukiwanie czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca z miejscowości, z którymi związani są uczniowie, ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Mogą też zrobić współczesne zdjęcie miejsca ze starej fotografii. Drugie zadanie polega na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając  pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Ze zdjęć zgromadzonych i zrobionych w trakcie realizacji obu zadań uczestnicy przygotują prezentację multimedialną, na bieżąco będą współprowadzić bloga projektowego, a na koniec zgromadzone materiały zostaną zebrane w publikacji poprojektowej. Dzieci wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie  „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” i w Muzeum Etnogaficznym w Tarnowie „Sto lat temu w chłopskiej chacie”.

Na koniec uczestnicy wezmą udział w konkursie na najlepszy kolaż zdjęć (ze starych i

nowych fotografii dotyczących tego samego miejsca lub/i przedmiotów o takim samym przeznaczeniu) oraz Finale Projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane

materiały. Z kolei 11 grupa – teatralna podczas Finału Projektu zaprezentuje przedstawienie pt. „Piórnik” ukazujące dawne zwyczaje ludowe (darcie pierza). W finale udział wezmą również seniorzy, którzy aktywnie włączali się w gromadzenie i opisywanie zebranych podczas realizacji projektu materiałów.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.historiawkadrze.wordpress.com , gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać informacje na temat przebiegu projektu.