„Koduj i bądź eko”

Z przyjemnością informujemy, że nasza inicjatywa „Koduj i bądź eko” otrzymała grant na organizację wydarzenia w ramach Tygodnia Kodowania (#CodeWeek 2019) w kategorii Code for the Planet (Koduj dla planety).

W dniach od 5 do 20 października 2019 roku odbyła się już siódma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania.

CodeWeek to radosne wydarzenie społeczne, którego celem jest pokazanie, jaką dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania można realizować swoje pomysły.

W wydarzeniu organizowanym przez Fundację Synergia uczestniczyli członkowie Lokalnego Klubu Kodowania przy Bibliotece Publicznej w Tuchowie oraz uczniowie szkół podstawowych w Karwodrzy i Łowczowie (gm. Tuchów) oraz Brzozowej (gm. Gromnik).

W trakcie zajęć dwie grupy uczniów poznawały budowę i obsługę drukarki 3D Up Mini2 oraz uczyły się modelowania i druku 3D. Pozostali uczestnicy uczyli się programować roboty – najmłodsi uczniowie (klasa III i IV SP) pisali proste programy dla sympatycznych Photonów, a starsi programowali mBoty. Końcowym zadaniem młodych programistów było sortowanie odpadków, polegające na takim zaprogramowaniu robota, aby napotkane po drodze „śmieci” umieścił w odpowiednich pojemnikach. Przy okazji uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu ekologii. Wszyscy świetnie się bawili, zwiększając jednocześnie swoją wiedzę nie tylko z zakresu programowania, ale również ochrony środowiska naturalnego.


Wypowiedzi uczestników po warsztatach w ramach inicjatywy:

Przed zajęciami myślałem, że praca z drukarką 3D i projektowanie modeli 3D jest bardzo proste. W trakcie okazało się, że nie jest to łatwa sprawa. Ale podczas warsztatu wiele problemów się wyjaśniło, Pan Trener cierpliwie nam wytłumaczył, zrobiliśmy pierwsze projekty i praca ruszyła! Po tych zajęciach jestem bardzo zadowolony, ponieważ umiem już projektować modele do drukarki 3D i wiem, jak ją obsługiwać.

Mateusz, lat 12

Zajęcia z projektowania i druku 3D były imponujące! Na początku trochę się bałem, nie wierzyłem w swoje możliwości. Nie wiedziałem, że potrafię opanować program do tworzenia modeli 3D, ale po zajęciach zrobiłem swój kosz na śmieci plastikowe i to był mój sukces! Teraz z tych koszy korzysta następna grupa, programując ich obsługę. Bardzo ważne były na początku spotkania zabawy, które nas ośmieliły i przełamały lęk przed nowością. Jestem bardzo zadowolony z tych zajęć.

Kacper, lat 13


Zajęcia z kodowania i projektowanie 3D było super! Na początku bałem się, że nie dam rady dobrze obsłużyć program, to było dla mnie coś nowego, ale nasz Trener był bardzo cierpliwy i wszystko dokładnie wytłumaczył. Poza tym pomagaliśmy sobie wspólnie z kolegami. Bez ich pomocy na pewno by się mi nie udało zaprojektować kosza na szkło, z którym mają pracować inni koledzy.

 Michał, 10 lat

Przed zajęciami nie wiedzieliśmy jak będą wyglądać. Na początku mile zostaliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy roboty, które mieliśmy programować. Warsztaty przebiegały w radosnej i swobodnej atmosferze. Po zaprogramowaniu robotów wzięliśmy udział w grze polegającej na sortowaniu odpadków połączonej z quizem ekologicznym. Wyszliśmy z zajęć bardzo zadowoleni. Podsumowując: zabawa z robotami może dać wiele radości.

Lena i Kinga, 14 lat

Sponsorem inicjatywy jest SAP (@SAP4Good#codeEU), partnerem Fundacja TechSoup (@techsouppolska)

Więcej o akcji na stronie organizatora: www.meet-and-code.org/pl/pl/event-show/3871