„Łączymy pokolenia – 11 listopada w Kielanowicach”

11 listopada 2018 r. był szczególnym dniem dla całej Polski. Wspólnota Mieszkańców Kielanowic także włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej lokalnej społeczności obchody święta patriotycznego połączyły się z realizacją projektu „Łączymy pokolenia – 11 listopada w Kielanowicach” dofinansowanego ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie. Południe” edycja 2018. Patronem i współorganizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”.

Ideą projektu było przygotowanie poprzez warsztaty teatralne dzieci i młodzieży z tej dzielnicy Tuchowa do zaprezentowania inscenizacji patriotycznej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W skład grupy teatralnej weszło w sumie 14 uczestników z naszej dzielnicy i nie tylko w wieku od 5 do 16 lat.

Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele władzy lokalnej oraz ojcowie redemptoryści. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski pod pomnikiem poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Kielanowic. Następnie o. Paweł Zyskowski CSsR poprowadził koronkę do Miłosierdzia Bożego za wszystkich, którzy polegli w obronie ojczyzny oraz za zmarłych mieszkańców Kielanowic i osób z nimi związanych. Kolejnym punktem uroczystości była inscenizacja patriotyczna przygotowana w ramach projektu. Dzięki zakupionemu w ramach projektu sprzętowi nagłaśniającemu (kolumnie aktywnej z mikrofonami bezprzewodowymi) recytowane przez dzieci teksty słyszalne były w całej sali.

Drugą częścią spotkania było śpiewanie pieśni patriotycznych oraz poczęstunek przygotowany przez mieszkanki osiedla. Nie zabrakło żołnierskiej grochówki oraz ciast i ciasteczek.